Pietní akce ke Dni veteránů

10. 11. 2023

Dnes jsme se se žáky naší školy zúčastnili pietní akce ke Dni veteránů. Dne 11. listopadu 1918 v 11 hodin dopoledne bylo v železničním voze Le Francport nedaleko francouzského města Compiègne uzavřeno příměří mezi Spojenci a Německem. Tím oficiálně skončila první světová válka. Ve světě, především ve Spojených státech amerických, ve Velké Británii a Francii, patří 11. listopad velkým oslavám a uctění hrdinství všech veteránů. V České republice byl oficiálně uznán Mezinárodní den válečných veteránů teprve až v roce 2001. Za symbol Dne veteránů je považován květ vlčího máku. Jeho symbolika je odvozena podle básně Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal chirurg John McCrae, jenž sloužil v první světové válce u belgického města Ypres. Právě u města Ypres byl  22. dubna 1915 poprvé v historii lidstva Němci použit bojový plyn na bázi chlóru. Zakoupením vlčího máku podpoříte veterány. Je třeba myslet na to, že 11. listopad není pouze dnem, kdy se vzpomíná na oběti Velké války a vzdává se pocta padlým, ale je hlavně dnem, jenž by měl být zaměřený na všechny veterány. Především na ty, kteří jsou pořád mezi námi a které můžeme reálně podpořit a oplatit jim tak jejich službu vlasti.